Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Acélszerkezetek tűzvédelme – Mikor, mit, mivel, mennyiért?2020. május 27. 08:20
Új OTSZ – teherhordó szerkezet Ez a követelményrendszer a január 22. óta hatályos új Országos Tűzvédelmi Szabályzat1 megjelenésével további összhangba került az uniós tagállamokkal, amennyiben eltűnt a 45 perces követelmény (R 45, REI 45). Az építményszerkezetekkel foglalkozó tűzvédelmi műszaki irányelvben2 pedig lényeges változást találunk a teherhordó acélszerkezetek járulékos tűzvédelmét meghatározó paraméterekkel kapcsolatban: csak tartószerkezeti tervező (statikus) nyilatkozhat 350°C-nál magasabb tervezési hőmérsékletről. Hogyan történik egy teherhordó szerkezet tűzállósági teljesítményét biztosító járulékos tűzvédelmi megoldás igazolása? Mire van szükség egy építményszerkezet megfelelőségének igazolásakor a tűzvédelmi termék magyar nyelvű műszaki adatlapján, biztonsági adatlapján és teljesítménynyilatkozatán kívül? Az adott építményszerkezetre vonatkozó európai vizsgálati szabvány (MSZ EN) előírásai alapján a tűzvédelmi termék gyártójától független, akkreditált uniós laboratórium megvizsgálja az előírt próbatestet, majd a vonatkozó európai osztályozási szabvány előírásai alapján pl. osztályozási dokumentumot vagy ETA-t állít ki, amelyből egyértelműen kiolvasható az elért tűzállósági teljesítmény (pl. REI 90). Ezért nem a tűzvédelmi termék gyártója által kibocsátott igazoló dokumentumot használhatja a tervező és a kivitelező a megfelelőség igazolására, mint azt a tűzvédelmi törvény3 is előírja. Tehát adott termék megfelelőségének megítéléséhez mindig szükségünk van vagy az ETA, vagy az osztályozási dokumentumra.
Igazoló dokumentumok A Promat termékeihez az igazoló dokumentumok letölthetőek a honlap „letöltések” menüpontja alatt.
A szabványos vizsgálatokhoz tartozó szerkezetvédelmi megoldások sokasága közül egy problémára több műszaki megoldás is alkalmas lehet. Gondoljunk csak az acél trapézlemezes födémekre vagy tetőkre, a vasbeton szerkezetekre és az esetleg azokat utólag erősítő, ragasztott szénszálas csíkokra, vagy akár a fából készült szerkezetekre.
Acélszerkezetek – a projekt kezdetekor A szerkezetvédelmi megoldások közül az egyik leggyakrabban specifikált megoldás az acélszerkezetek járulékos tűzvédelme, amelynek megvalósítására több minősített lehetőségünk is van. Természetesen a megrendelő és a kivitelező részéről is a költség az elsődleges kérdés egy műszaki megoldás kiválasztásakor. Szerencsére a szerkezeti tűzvédelem már a projektek kezdeti fázisában, vagyis akár az engedélyezési terv szintjén is jól definiálható. A legtöbb projektnél a szerkezetek tűzvédelmi követelménye már az első tervezési fázisban tisztázódik, így már az első terveken megoldással szolgálhat a tervező a beruházó vagy megbízó számára. Az acélszerkezetek járulékos tűzvédelménél, a korai tervfázisban megjelölt műszaki megoldás esetén a költségek sokkal pontosabban tervezhetőek. Az acélszerkezetek védelménél a terveken szerepeltetni kell bizonyos bázis paramétereket:
Specifikáció – előnyök, buktatók A termék specifikációja sokszor rendkívül nehéz, ezért sokszor csak általánosságban történik meg. Egy konkrét terméket tartalmazó specifikáció biztosítja csak, hogy egy adott típusú termék minden jellemzője kötelező érvényű legyen. Később ezt a kivitelező a műszaki egyenértékűség igazolásával, a tervező jóváhagyásával és az építtető egyetértésével megváltoztathatja5.
Költségek – ökölszabály A költségekről összeségében az megállapítható, hogy egy kispecifikált konkrét termék, mindig gazdaságosabb megoldást eredményez a teljes projektre nézve, mint egy specifikáció nélküli olcsónak tűnő megoldás, aminek a költségvonzatai csak a késöbbi kivitelezési szakaszban kerülnek elő. A műszaki specifikációkat megkönnyítő kiíró szövegek a Promat termékeihez elérhetőek a mérnök szaktanácsadó kollégákon keresztül.
Tervezés – költségoptimalizálás Nézzünk néhány gyakorlati példát arra, hogy a tervezés során hogyan lehet egy megfelelő választással csökkenteni a költségeket. Egyszerűsített segítségként kezdjünk egy táblázattal:
Online kalkulátor A táblázaton túl egy online tervezési segítséget nyújt a Promat acélszerkezet tűzvédelmi kalkulátora, amely megadott szelvényadatok és bázis információk alapján, minden megoldási lehetőséget szemléltet (festék, habarcs, burkolat). Festés esetén még egy közelítő anyagmennyiség becslést is el tudunk végezni a szelvény folyóméterhossza ismeretében.
A tűzvédő építőlapokból kialakított burkolatok mára rendkívül gyorsan szerelhetővé váltak, a PROMATECT® XS lapokat önhordó kivitelben a lapokat egymáshoz rögzítve is tudjuk szerelni. A PROMATECT® lapok esetében azokat nem szükséges az acélszerkezethez rögzíteni, mindig a lap a laphoz rögzül, valamint például 3 oldalú kialakítások esetén a vasbeton szerkezetekhez.
Csarnok példa A választás megkönnyítéséhez nézzünk egy gyakorlati számítási példát: Egy csarnok, ahol a pillérek általánosan IPE 240 szelvények és a tűzállósági teljesítmény-követelmény R 60. R 60, 550°C tervezési hőmérséklet
A festés volumene
Acél tűzvédő festés anyag ára: 577 500 Ft Alapozó festék+ fedőfesték (átvonás), C2 korroziós osztály: 0,2 kg/m2 (szórási veszteség nélkül) Átvonás anyag ára:1.000 Ft/m2 Végösszeg festéssel: 808 500 Ft + munkadíj Egy réteg gépi felhordásának rezsióradíja: 4.200 Ft/óra
Burkolat volumene
Egy burkolatszerelési munka rezsióradíja: 5.500 Ft/óra
A teljes folyamat elemzése A példából is látható, hogy a festés és a burkolat közötti választásnál, nem pusztán az anyagköltség a döntő. Ráadásul magasabb tűzállósági teljesítménykövetelmények esetén már ezek is a burkolat javára változhatnak. Azonban egy árajánlatnál rendkívül fontos, hogy ne csak egyes tételeket, hanem az átadásig vett összes felmerülő költséget (veszteség/hulladék, munkadíjak, szerelési körülmények stb.) hasonlítsuk össze. Van még más tényező a puszta anyagköltségek mellett, amely segít a védelmi mód kiválasztásában. Az egyik maga a kivitelezés módszere, a festés esetében ez egy rendkívül összetett, speciális technológiából és több munkafolyamatból álló rendszer.
A segédletek alapján, valamint a bemutatott példákon és korábbi gyakorlati tapasztalatokra alapozva a lehető legoptimálisabb döntéseket hozhatjuk meg a tervezés során. Ezek a pontos specifikációk segítik hozzá a beruházókat a költségek csökkentéséhez, valamint a kivitelezőket a legjobb megoldások megvalósításához. Természetesen bármilyen szakmai segítség, tervezési kérdés esetén a Promat mérnök szaktanácsadói állnak rendelkezésre.
Végjegyzetek 1 a 30/2019. (VII. 26.) BM rendelettel módosított 54/2014 (XII.5.) BM rendelet
Marlovits Gábor műszaki és értékesítési szakértő Várady-Szabó András műszaki és értékesítési szakértő
Ezt a hírt eddig 4114 látogató olvasta. |