A Balaton 2008 gyakorlat Vezetési Törzse és feladatai2008. május 19. Egy kicsit másként működött a Vezetési Törzs. A tervezéskor abból indultak ki, hogy ha térségünket is érinti a klímaváltozás, akkor ez új kihívásokat jelent a tűzoltás irányításában és taktikájában. A nagyobb területű vegetáció tűzesetek kezelése több szervezet szoros együttműködését és a napi események kezelésétől eltérő irányítási rendszer felépítését igényli.
A szélsőséges időjárás megköveteli a katasztrófák felszámolásában az érintett szervezetek és országok együttműködését, amire a védekezés módszereiben, irányításában és eszközrendszerében is fel kell készülni. A nemzetközi szakirodalom és gyakorlat ebben iránymutató lehet, ezért ennek néhány elemét felhasználva és a gyakorlat specialitásaihoz alkalmazkodva épült fel a Törzs. A gyakorlaton ennek megfelelően, feladat volt: - Az úgynevezett többszervezetes irányítási rendszer tesztelése,
- A horvát irányítói törzzsel való együttműködés gyakorlása, valamint
- a légi és szárazföldi egységek beavatkozási taktikájának megismerése.
- Közben egy vegyi baleset kapcsán sok szervezet működésének összehangolása, és
- a lakosság védelmének megszervezése is a feladat részét képezte.
- A törzsmunkát egy Somogy megyében kidolgozott térinformatikai döntéstámogató rendszer támogatta, ami egyben a teljes tervezési feladat végrehajtását is jelentette.
- A horvát partnerek tájékoztatása a Drávis projekt keretében kidolgozott Web alapú kommunikációs felületen történt, így a Kaproncai 112-es központ közvetlen és térképes információkhoz jutott.
A három napos feladat röviden Kedden - 00.21-kor tűzjelzés érkezett eszerint a balatonkeresztúri 7-es út körforgalomi részénél ég az erdő.
- 05.30-kor a tűz átterjedt a közeli 200 hektáros nádasra,
- 9.00-kor jelzik, hogy a terület alatti tőzegmezőben kráterszerű beégéseket észleltek. Erős a füstképződés.
- A fokozatot IV-es kiemeltre módosítják és kérik 3 átemelő szivattyú, 2 árokásó és 2 tolólapos gép valamint 2 VFCS és a környezetvédelmi mérőkocsi kirendelését. Az úton forgalom lassítás elrendeléséről döntenek.
- 09.48-kor a magas füstkoncentráció miatt felmerül Balatonújlak lakosságának kitelepítése.
- A tűzoltás vezetője (10.00) jelezte az erdőterület légi tűzoltásának szükségességét is. Ezek alapján a magyar szervek Horvátországból kértek segítséget. A felkérésre Horvátország 1 db repülőgép, 1 db helikopter és légi deszant egység, továbbá 37 fővel 11 db tűzoltó járművet küldött.
- 11.15-kor megékeztek a légi egységek
- Közben megalakult a gyakorlat vezetési törzse, amelyhez 13.15-kor csatlakoztak a horvát parancsnokok.
- 16.00-kor a repülőgépek is bekapcsolódtak a tűzoltásba, de 18.00 után a kedvezőtlen időjárás a további légi bevetéseket megakadályozta.
Szerdán - éjszaka Balatonújlakon a füstkoncentráció miatt elrendelték a teljes elzárkóztatást, majd 02.40-kor elrendelték a lakosság kimenekítését
- a légszennyezettség és a porkoncentráció miatt preventív céllal Kéthelyen az iskola kitelepítéséről döntöttek.
- 9.30-kor 200 tanuló kitelepítése befejeződött.
- a füst miatt a 76-os úton egy személyautó és egy veszélyes anyagot szállító tartályautó összeütközött. A járműből veszélyes anyag ömlött a szabadba. (metil-merkaptán, UN 1064) (10.10-kor)
· A gázfelhő kiterjedésének modellezése alapján intézkednek a lakosság védelmére. - A repülőgépek ismét bekapcsolódnak a tűzoltásba. A CANADAIR CL 415-ös repülőgép a Balatonból vett vízzel oltja a területet, miközben helikopteres deszant egység érkezik és a horvát és magyar tűzoltó egységek két oldalról támadják a lángokat.
- Térinformatikai döntéstámogatás bemutatása
- Balatonújlak és Kéthely településeken iskola kitelepítése mellet a betegek elszállításáról és az állatállomány pontosításáról döntenek.
- A Sármelléki repülőtéren kialakított bázison történt az ellátás és ezt a vendégek is megtekinthették.
Csütörtökön · A tűzoltás és műszaki mentés utómunkálatai, ill. · A fertőtlenítés és a lakosság visszatelepítése zajlik. A gyakorlat feltételezése szerint 300 hektár égő erdő további 560 hektárra terjedhetett volna tovább. A veszélyes anyag 2070 hektár területre terjedt ki, a legveszélyesebb belső zóna 32 hektár volt. Ez a veszélyes anyag két település 2964 lakosát érintette. A gyakorlaton magyar és horvát egységek vettek részt, kiegészítve önkormányzatok vezetőivel, munkatársaival és önkéntes szervezetekkel. Összességében 39 szervezet, 400 munkatársa, 70 jármű vett részt. Horvát szomszédaink 1 repülőgéppel, 1 helikopterrel, 13 járművel és 60 fővel segítették a beavatkozást.
Közös irányítás! Parancsnokok: Heizler György tű. ezds. Somogy megyei igazgató Darko Lovrics a horvát szárazföldi tűzoltóerők parancsnoka A törzs felépítése: - Tervezés – újdonsága, hogy teljes mértékben digitális térképeken és terjedési modelleken alapult.
- Beavatkozás – Földi, légi és műszaki mentési részlegekre oszlott.
- Lakosságvédelem – a területen élők biztonságát szolgáló polgári védelmi feladatokat hangolta össze.
- Biztosítás – Vizi, légi és földi biztosítást jelentett, amely teljes útzárat és több úton forgalomelterelést, légi és hajózási zárlatot jelentett a Balaton nyugati térségében.
- Kommunikáció – A jelentési rendszer, a belső rádiórendszer és a lakosság tájékoztatás feladatait foglalta magába. Újdonsága volt, hogy a belső kommunikációban elsőként alkalmaztuk az EDR-re alapozott kommunikációs rendszert, amelynek újdonságait kihasználva a gyakorlat vezetés - a járművek helymeghatározására alapozottan – digitális térképek és terjedési modellek integrált felhasználásával dolgozott.
- Logisztika – feladata a gyakorlat technikai és egyéb feltételeinek biztosítása, a résztvevők és a vendégek ellátása volt.
- A gyakorlatot szerdán mintegy 700 fő tekintette meg (Nem számítva a civil érdeklődőket, akik számára a polgárőrség biztosításával külön területet zártunk le.) akik a távoli helyszíneken történteket egy új műholdas kommunikációs rendszer segítségével 5 nagyméretű monitoron követhették nyomon.
A Vezetési Törzs feladatai közül a tervezés és a lakosságvédelem feladatelemeit részletezzük.
Tervezés Amint említettük a gyakorlatvezetés teljes mértékben digitális térképeken történt, nagy súlyt fektetve az egyes mozzanatok és feladatok tervezésére. - Digitális térképi ábrázolás (statikus, dinamikus)
- Erő- eszköz nyilvántartás ( meglévő, szükséglet, igény meghatározás)
- Gyülekezési és pihenő helyek, biztonsági zónák kijelölése, beavatkozási terület
- Meteorológiai adatok értékelése
- Terjedési adatok gyűjtése
- Tűz/füst/veszélyes anyag terjedésének elemzése
- A veszélyeztetett terület és élőerő meghatározása
- Számosállat pontosítás, szállítás, elhelyezés megtervezése
- Döntés előkészítéshez adatok szolgáltatása
- Lakosságvédelmi intézkedések (elzárkóztatás, kitelepítés, kimenekítés területének) meghatározása
- Befogadóhelyek pontosítása az adatbázisból
- Befogadóhelyen ellátás, logisztika tervezése (posta, információ, mentális segítség)
- Útvonaltervezés és követés (beavatkozó járművek mozgása, kitelepítés, befogadás, logisztika, útelterelés, útzár)
Lakosságvédelem - Veszélyeztető tényezők mérése
- Erő-eszköz számvetés, helyzetértékelés
- Időszámvetés
- Védelmi intézkedések meghatározása
- – azonnali (Balatonújlak – elzárkóztatás, kimenekítés), akut betegek, terhesek, kórház
- – prventív (Kéthely – kitelepítés) (KIT, Helyi Polgári védelmi Pk-ság, Prevenciós Team)
- Egyéni és csoportos kríziskezelés (KIT, Prevenciós Team, Pedagógusok)
- szállítás és befogadás előkészítése, végrehajtása (KIT, Prev. Team, Kapos Volán, PV pk-ság, Polgárőrség, Rendőrség)
- Fertőtlenítés (VFCS, PV pk-ság, Növényvédelem, elhullott állatok elszállítása)
- Visszatelepítés (Kapos Volán, Polgárőrség, Rendőrség, PV pk-ság)
A tapasztalatok feldolgozása nyilván hosszabb időt vesz igénybe, de az elsődleges visszajelzések és a vezetés újszerű megközelítésének eredményei nagyon pozitívak. Vissza
Ezt a hírt eddig 2987 látogató olvasta.
Kapcsolódó információk:
|