Híreink

Szilvay Kornél konferencia – tűzvédelem a tudomány fénytörésében

2024. november 28. 07:44

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából – 2024. november 21-én – Szilvay Kornél szellemi örökségéhez méltó tűzvédelmi konferencián vettek részt az Óbudai Egyetemen mindazok, akik az elméletileg megalapozott gyakorlati megoldások születésébe kívántak betekinteni. A hallgatók és az előadók között is csak fiatalokat lehetett látni. Persze voltak régebb óta fiatalok is, akiket az új születése iránti érdeklődés tesz azzá.


Az Óbudai Egyetem jogelődjének egykori hallgatója magasra tette a mércét. Szilvay Kornél 39 találmányára kapott szabadalmi oltalmat. Feltaláló, önkéntes, majd hivatásos tűzoltó, fővárosi tűzoltóparancsnok.

Bizonyára ezért is vett részt a konferencia szervezésében a Magyar Tűzoltó Szövetség.

Dr. habil. Nagy Rudolf, egyetemi adjunktus köszöntőjében örömmel nyugtázta, hogy a teljes generációs paletta képviselteti magát a konferencián.

Dobson Tibor nyá. tű. vezérőrnagy, a Magyar Tűzoltó Szövetség elnöke nyitó előadásában ismertette az MTSZ által kidolgozott modernizációs stratégiát, amely az 1945 előtti, Szilvay korabeli szervezeti modellből és a mai kihívásokból építkezik. A múlt ismerete és tisztelete nélkül nincs jövő, fejlődni csak ezek ismeretével, megújulással és modernizációval lehet – mondta. Azt is bejelentette, hogy a nagy előd, Szilvay Kornél síremlékét a családdal egyetértésben felújították és emléktáblát helyzetek el rajta.

Dr. Bérczi László, tű. dandártábornok, a Belügyminisztérium, szakmai főtanácsadója Új kihívások és alternatív megoldások a tűzoltás területén című előadásával megadta a modernizációs alaphangot. A lítium ion akkumulátorok gyártásával, tárolásával és a széles felhasználási palettával kapcsolatos tudományos és tűzoltástaktikai lehetőségeket, fejlesztéseket látványos újdonságokkal és a régi megoldások új megvilágításba helyezésével mutatta be. 

Dr. habil. Cziva Oszkár, MTSZ, Képzési és Nemzetközi Bizottságának vezetője Tudomány a tűzoltásban címmel rámutatott mindazokra a tudományos eredményekre, amelyek nélkül ma nem lenne korszerű oltástechnika, tűzoltás-irányítás és tűzmegelőzés.

Dr. Zoltán Ferenc, MTSZ, Tűzmegelőzési Bizottság vezetője Raktár, logisztikai csarnok épületekben a hatékony tűzoltói beavatkozások összefüggései című előadásában bemutatta, hogy a tűzmegelőzést szolgáló beépített tűzvédelmi berendezések fejlődése és a létesítményi tűzoltóságokról szóló új BM rendelet milyen hatással lehet a tűzoltói döntéshozatalra ezekben a nagy raktárcsarnokokban bekövetkezett tűz esetén.


Oláh Krisztián, doktorandusz /BME, Csonka Pál Doktori Iskola/ előadásának témája Homlokzati tűzterjedés modellezése nyílásos homlokzaton numerikus módszerrel nagyon aktuális és széles nemzetközi összehasonlításban vizsgálta a tűzterjedés gátlás fogalmát, a homlokzaton előírt tűzterjedést gátló célú távolságokat – bemutatta, hogy ezek a 0-tól 1,5 méterig terjednek – a nemzetközi szakirodalmat. Jelezte, hogy ezek születése óta az épületek tűzterhelése, az ablakok mérete és hőszigetelése jelentősen változott. Ezekre építve célja egy számítógépes tűzterjedési modell kidolgozása. Mindez a Grenfell jelentés fényében új dimenziót is kapott.

A házigazda ÓE, Biztonságtudományi Doktori Iskolája, udvariasan a végére hagyta két előadóját.


Krepuska András, doktorandusz Tűzvédelem gazdasági vonatkozásai multinacionális környezetben című előadásában három nagyvállalat tevékenysége és annak tűzvédelmi költségei közötti gazdasági összefüggéseket elemezte. Milyen értéket termelnek az adott tűzszakaszban? Az hogyan aránylik a teljes termeléshez? Mit jelentett egy tűzeset, kárban, üzemszüneti és termeléskiesésben? Miért tart egy nagyvállalat egy teljes gépsort tartalékként készenlétben? Hallgatva arra gondol az ember, hogy valami ilyesmiket kéne tanítani §-ok helyett, na, jó mellett.

Kurmay Sándor, doktorandusz Egy földrengés tanulságai, Fukushima címen a katasztrófa földrajzi, biztonsági, gazdasági vonatkozásait nagyon szemléletesen helyezte a világ energiatermelésének összefüggéseibe, felvázolva a világon ma működő 400 reaktorát és a mini reaktorok várható előretörését.

A Konferencia zárásaként Dr. habil. Nagy Rudolf, egyetemi adjunktus méltán köszönte meg az előadók és a hallgatók munkáját, hisz Szilvay Kornél emlékéhez és tudományos munkájához méltó, a gyakorlatot szolgáló konferenciát szerveztek.

 

Vissza

Ezt a hírt eddig 95 látogató olvasta.