Multifunkcionális érzékelők a lakásokban: többet ártanak, mint használnak?2025. április 18. 08:26 A lakásokban alkalmazott multifunkciós érzékelőkről élénk vita folyik a német nyelvterületen, ahol már jó ideje kötelező a lakásokban füstérzékelőket alkalmazni. Nálunk még nem kötelező, de egyre többeknek ajánljuk, ezért talán érdekes lehet a nagyobb tapasztalattal rendelkezők megállapításaira odafigyelni. Ugyanakkor az eltérő hazai fűtési módokat is figyelembe kell venni.
Mindent egyben
A hőszigetelés, a biztonságra törekvés egyre inkább az automatikus füstérzékelés irányába mutat. Újabb probléma a „modern” lakásokban a páratartalom és a penészképződés. Ezért kialakítottak olyan „füstjelzőket”, amelyek nemcsak a füstöt érzékelik, hanem a páratartalmat és a hőmérsékletet is figyelik, valamint a szén-monoxidot (CO) is érzékelik. Ezek a multifunkciós vagy más néven többfunkciós érzékelők.
– A különböző érzékelők egy eszközben való kombinálása azt a benyomást kelti, hogy többletbiztonságot nyújt, de ez gyakran nem így van – nyilatkozta Thomas Stumpf, az Objektus GmbH értékesítési vezetője. Ennek oka az érzékelők elhelyezésére vonatkozó eltérő követelményekben keresendő, amelyeket olyan szabványok írnak elő, mint a DIN 14676-1 és a DIN EN 50291. (Nálunk MSZ EN 50291.)
Hova szereljük?
- A füstjelzőket általában a mennyezetre kell szerelni,
- a CO-érzékelőket ideális esetben a falra, lélegzetvételnyi magasságban kell felszerelni.
Nálunk hol racionális?
A mennyezeten elhelyezett CO-érzékelőnek csak akkor van értelme, ha a lakótérben nyílt égésterű fűtőberendezésben fát, gázt égetnek. Mivel ez nálunk gyakori, ezért ezekben a lakásokban racionális döntés lehet a kombinált érzékelő alkalmazása.
CO érzékelők – hazai szabályozás
Egy jogszabály és egy EN szabvány szabályozza a kérdést!
- 12/2014. (II. 21.) BM rendelet a szén-monoxid érzékelő berendezésre vonatkozó műszaki követelményekről
- MSZ EN 50291–1 szabványban (Villamos gyártmányok szén-monoxid érzékelésére lakóhelyiségekben. 1. rész: Vizsgálati módszerek és működési követelmények) foglalt követelményeknek megfelel, akkor úgy kell tekinteni, hogy egyúttal eleget tesz a jogszabályban az 1. melléklet szerinti követelményeknek.
- Az 1. melléklet szerinti követelmények az ezen szabvánnyal egyenértékű más műszaki megoldással is teljesíthetőek.
Konfliktus lehetősége a több érzékelő miatt
A többfunkciós eszközök vészhelyzetben nem tudja egyértelműen szétválasztani az általa érzékelt információkat riasztást ad.
- CO-riasztás esetén azonnal ki kéne nyitni az ablakokat
- füstriasztás esetén ez veszélyes lehet. – Ezért a lakó nem tudja mi a helyes teendője.
- A penészérzékelők integrálása újabb kérdéseket vet fel. Mivel a füstjelzőkkel azonos helyen történő helyen a mennyezeti elhelyezésével, a magasabb a páratartalom miatt, jelentősen növeli a téves riasztások valószínűségét.
Forrás
- 12/2014. (II. 21.) BM rendelet a szén-monoxid érzékelő berendezésre vonatkozó műszaki követelményekről
- MSZ EN 50291-1:2018 Gázérzékelők. Villamos készülékek szén-monoxid érzékelésére lakóépületekben. 1. rész: Vizsgálati módszerek és működési követelmények
- MSZ EN 54-12:2015 Tűzjelző berendezések. 12. rész: Füstérzékelők. Optikai elven, fénysugárral működő vonali érzékelők
Vissza
Ezt a hírt eddig 136 látogató olvasta. |