Híreink

125 éves a CTIF – a szervezet, ami összeköt

2025. június 30. 07:00

2025-ben ünnepli fennállásának 125. évfordulóját a CTIF, azaz a Comité Technique International de prévention et d’extinction du Feu, magyarul a Tűzoltósági és Mentési Szolgálatok Nemzetközi Bizottsága. Az 1900-ban Párizsban alapított szervezet a világ egyik legrégebbi és legjelentősebb tűzvédelmi együttműködési fóruma, amely a különböző országok tűzoltóságait, katasztrófavédelmi szervezeteit és szakmai intézményeit köti össze.


Százhuszonöt év összefogás a biztonságért

A CTIF célja a tűzmegelőzés, a mentési tevékenységek és a beavatkozások nemzetközi szintű fejlesztése, valamint a tagországok közötti tapasztalatcsere ösztönzése. A szervezet mára több mint 50 országot és mintegy 40 társult tagot tömörít – köztük gyártókat, kutatóintézeteket és szakmai szervezeteket –, és közös fórumot biztosít a tűzvédelem stratégiai kérdéseinek megvitatására.

Az elmúlt évtizedek során a CTIF számos területen nyújtott iránymutatást: kiemelten foglalkozik az új technológiák (például elektromos járművek, hidrogénüzemanyagok) okozta kihívásokkal, a klímaváltozás hatásaival, valamint a nemzetközi katasztrófák során alkalmazott mentési módszerek egységesítésével. Emellett a szervezet aktívan részt vesz a tűzoltók oktatásának és képzésének harmonizálásában, valamint a női tűzoltók és fiatalok szerepvállalásának erősítésében.

 

Rövid áttekintő: mi történt eddig?

1900: A CTIF-t eredetileg „Nemzetközi Tűzoltó Tanács” (International Council of Fire Brigades) néven alapították a párizsi világkiállításon. A szervezet célja a tűzoltóságok közötti nemzetközi együttműködés elősegítése volt, politikai és határoktól mentesen. Az alapító tagok között volt a Magyar Országos Tűzoltó Szövetség, a Német Tűzoltó Szövetség és az Osztrák Tűzoltó Szövetség is. Az első elnök Graf Paul Kamarowsky lett, az orosz tűzoltó szövetség képviselője.

1906: Milánóban szakmai kiállítást és nemzetközi tűzoltó kongresszust tartottak, ahol több ország tűzoltói versenyeken mutatták be képességeiket. (Az aranyérmes a Nyíregyházi Önkéntes Tűzoltó Testület lett.)

1914-1918: Az első világháború miatt a CTIF működése megszakadt.

1929: A szervezet újraalakult Párizsban, ekkor kapta a mai nevét (CTIF). Ekkor 15 ország vett részt az újjászervezésben, és Paul-Emile Pouderoux ezredes lett az elnök.

1946: A második világháború után ismét újraindult a CTIF, Jean Maruelle vezetésével.

1961: Bad Godesbergben rendezték meg az első nemzetközi tűzoltóversenyeket, amelyeken 51 csapat vett részt 11 országból.

1973: Brünnben új versenyszámokat vezettek be a tűzoltóolimpián.

1977: Elkezdődtek a nemzetközi ifjúsági tűzoltóversenyek, az elsőt Ettelbrückben rendezték.

2012: Újjáalakult a CTIF Női Bizottsága, amely a nők részvételét és esélyegyenlőségét támogatja a tűzoltóságban. A bizottság többek között foglalkozik zaklatás, terhesség és felszerelés kérdéseivel.

 

Tűzoltó Olimpia – meghatározó esemény 

A CTIF legismertebb eseménye a négyévente megrendezett Tűzoltó Olimpia, amely hivatalosan a CTIF Nemzetközi Tűzoltóversenyek nevet viseli. Ez a világ legnagyobb és legrangosabb tűzoltósport-eseménye, ahol több ezer hivatásos, önkéntes és ifjúsági tűzoltó méri össze tudását, gyorsaságát és csapatmunkáját.

A versenyek két fő kategóriában zajlanak:

  • Tűzoltósport-versenyek: akadálypályás kismotorfecskendős gyakorlatok, váltófutások, osztott csapatszámok.

  • Hivatásos tűzoltói versenyszámok: technikai mentések, létrás feladatok, szerelési gyakorlatok, valamint egyéni erőnléti versenyek.

A Tűzoltó Olimpia nemcsak fizikai erőpróba, hanem kulturális és szakmai találkozó is, ahol a különböző országok résztvevői kapcsolatokat építenek, tapasztalatot cserélnek és megismerik egymás tűzvédelmi gyakorlatát. (Ezért is nagy presztízsveszteség, hogy a jövőre tervezett berlini játékokat végül finanszírozási nehézségekre hivatkozva törölték.) 

Magyarország mindig is aktív résztvevője volt a CTIF-versenyeknek, különösen az ifjúsági kategóriákban értünk el kimagasló eredményeket, tavaly például Vértessomló lánycsapata 7. helyen végzett, ami ezüstérmet ért; nagyon kevéssel maradtak le a 6. helyről, ami már aranyérmet ért volna.

 

A 125 éves jubileum nemcsak visszatekintés a múlt sikereire, hanem lehetőség is a megújulásra. A CTIF ma is aktív motorja a tűzoltás és mentés fejlődésének – különösen fontos ez egy olyan világban, ahol az éghajlati, technológiai és társadalmi változások új kockázatokat hoznak.

A CTIF évfordulója ráirányítja a figyelmet a tűzoltók globális közösségére, amelyet nem határok, hanem közös célok, értékek és a mások szolgálatára való elköteleződés jellemez.

Vissza

Ezt a hírt eddig 32 látogató olvasta.