Híreink

Kössük internetre a tűzcsapokat is?

2025. július 09. 07:43

„Internettel” nem lehet tüzet oltani, csak vízzel, tehát a tűzcsapokat csak a vízhálózatra érdemes kötni. Vagy nem? Az IoT-alapú megoldások a digitalizációban előrébb járó országokban már viszonylag széles körben elterjedtek, és vannak előnyeik. Jelen esetben a tűzcsapok távolról történő megfigyelésében, ahol a szenzor folyamatosan adatokat küld arról, megfelelő-e a víznyomás, nem történt-e jogtalan vételezés, és riaszt is műszaki probléma esetén.


Működési elv: információk távolról

A szenzorok működésének alapja az LPWAN hálózaton történő kommunikáció. Az ún. Low Power Wide Area Network (alacsony energiájú, nagy területre kiterjedő hálózat) olyan vezeték nélküli kommunikációs technológia, amelyet kifejezetten kis energiafogyasztású, kis adatmennyiséget küldő eszközök számára fejlesztettek ki, amelyek nagy távolságra (akár több kilométerre) hivatottak adatot továbbítani. Ilyen hálózatokat használnak például okosmérőkben, tűzcsap-érzékelőkben, víz- és gázrendszerekben, mivel ezek az eszközök ritkán küldenek adatot, de hosszú ideig, akár éveken át működnek elemről. (Népszerű LPWAN technológiák: Sigfox, LoRaWAN, NB-IoT.)

Fő előnyök és funkciók:

  • Állapot- és működésfigyelés: ha a csapot használják, behatolás, rongálás vagy vízveszteség történik, azonnal riasztást generál a rendszer.
  • Jogosulatlan használat kiszűrése: a tiltott használat esetén értesítést küld, ezzel csökkentve a vízpazarlást és a szennyeződés kockázatát.
  • Hatékony karbantartás: a rendszer adatai segítik a célzott, megelőző jellegű karbantartási terv készítését.
  • Környezeti integráció: rendszeres mérésével az adatokat könnyű hozzákapcsolni okosváros-, vízgazdálkodási vagy sürgősségi rendszerekhez.

De mi az IoT?

Az IoT (Internet of Things, vagyis a Dolgok Internete) azt jelenti, hogy hétköznapi tárgyakat – például lámpákat vagy jelen esetben tűzcsapokat – okoseszközökké alakítunk, amelyek össze vannak kötve az internettel, és képesek adatokat gyűjteni, megosztani és egymással kommunikálni.

A cél: hogy ezek az eszközök önállóan működjenek, reagáljanak a környezetükre, és segítsék az embereket döntésekben, automatizálásban vagy biztonságban. Az IoT lehetővé teszi például, hogy egy tűzcsap magától jelezze, ha kinyitották, vagy ha szivárog a víz.


Hogyan illeszthető be egy „okosvárosba”?

  • Dániában, Skanderborg körzet (a területe kb. egy hazai átlagos járásnak felel meg) esetében a helyi vízművek által a tűzcsapokra telepített IoTsapka-rendszer adatokat szolgáltatott az illegális használatról és a vízminőség védelméről.
  • Szöul városa 2023-ban IoT-szenzoros rendszert vezetett be tűzcsapok ellenőrzésére, mozgásérzékelő, figyelmeztető lámpa, CCTV és hangjelző használatával, lehetővé téve a valós idejű távfelügyeletet. Ezt megelőzően Szöul pilot-programként 13 városi zónában vezette be az IoT-alapú tűzcsap-monitorozást. Itt így több ezer utcai tűzcsap megfigyelésével a tűzoltóság pontos és aktuális képet kap a nyitási, nyomási, vízáramlási adatokról.

 

Közbevetés: vízóraleolvasás távolról

A technológia nem új, és nem is nevezhető forradalminak. Az Egyesült Államokban például a vízóra-leolvasás egyre nagyobb területeken vezeték nélküli technológiával történik. A modern vízórák, különösen az úgynevezett „okos vízórák” vagy „celluláris engedélyezett okos vízórák” képesek vezeték nélküli adatátvitelre, amely lehetővé teszi a fogyasztás, diagnosztikai és státuszadatok automatikus, távoli gyűjtését anélkül, hogy a leolvasónak fizikailag meg kellene jelenni a helyszínen. Santa Fében például már 2015-ben bevezettek ilyen rendszert.

Ez a technológia különféle rádiófrekvenciás (RF) hálózati megoldásokat használ, például kézi eszközöket, mobil eszközöket, műholdas rendszereket vagy fix hálózatokat, és akár a villamos hálózaton keresztüli adatátvitelt (Power Line Communication) is alkalmazhatják. Az ilyen rendszerek valós idejű adatokat szolgáltatnak a vízhasználatról, lehetővé téve a vízszivárgások korai felismerését, pontosabb számlázást, és a fogyasztók számára is jobb tájékoztatást.

A technológia persze hazánkban sem ismeretlen: például a Fővárosi Vízművek Zrt., egyre inkább támogatják és alkalmazzák a távleolvasó rendszereket, különösen társasházak esetében, ahol a rendszer segít pontosan meghatározni a fogyasztást és csökkenti a vízveszteséget.

 

De mi a jelentősége?

A városi IoT infrastruktúrák (smart city) és a valós idejű adatfeldolgozás egyre inkább teret hódítanak.

  • A rendszerek segítenek optimalizálni az erőforrás-felhasználást, ellenőrizni a vízhálózatot, és gyors reakciót nyújtanak vészhelyzetekben.
  • Az IoT-alapú csapok nemcsak biztonságot, de környezeti és gazdasági előnyöket is jelentenek: kevesebb vízpazarlás, alacsonyabb karbantartási költség, és jobb szolgáltatás a lakosság számára.

Vissza

Ezt a hírt eddig 64 látogató olvasta.