Híreink

Magasabb szintű készenléti rádiózás az EDR-rel

2008. július 03.

2008. december 31. a kitűzött határidő, ameddig végérvényesen át kell állniuk a készenléti szervezeteknek, így a katasztrófavédelemnek is az Egységes Digitális Rádió-távközlő (EDR) rendszer alkalmazására. Az EDR üzemeltető Pro-M Zrt. minden támogatást megad a felhasználóknak annak érdekében, hogy zökkenőmentessé tegye a technikai átállást.


A Pro-M Professzionális Mobilrádió Zrt. (Pro-M. Zrt.) - a Magyar Telekom Csoport tagja, a Vállalati Szolgáltatások Üzletágnak, a T-Systems-nek a leányvállalata -, 2007 januárjára befejezte a hálózat országos kiterjesztését, melynek köszönhetően a készenléti szervek fokozatosan vehették használatba a rendszert. Az országos EDR hálózat átadása után a készenléti szerveknek nem csak a belső kommunikációja lett hatékonyabb, de a szervek közti együttműködés is sokkal könnyebbé vált a hálózat fejlett szolgáltatásainak köszönhetően.
 
Fejlettebb technológia
Az analóg rádiótechnológia lehetővé tette ugyan a közbiztonságiak számára, hogy teljesítsék kötelességüket, ám ez nem mindig volt kockázatmentes. Az egy-egy szervezet által külön használt, regionális hálózatok földrajzilag és szervezetileg is korlátozottak voltak, a kommunikáció és az együttműködés rendívül bonyolultan működött. A hagyományos hálózatokban a lefedett területeken kívül tartózkodó munkatárs nem mindig tudott kommunikálni kollégáival, hacsak nem használt különleges megoldásokat. A TETRA technológia lehetővé teszi, hogy kis és nagyméretű hálózatokat (pl. egy egész országot átfogó) is kiépítsenek. A virtuális hálózatok összekapcsolhatók, ami lehetővé teszi az együttműködést a közbiztonsági hatóságok között a határokon túlnyúlóan is, amely együttműködésta schengeni egyezmény is megkövetel.
Ami a biztonságot illeti, a TETRA technológiájú EDR óriási fejlődést jelent a hagyományos technológiához viszonyítva, mivel a rendszer automatikusan ellenőrzi az egyes felhasználók kommunikációs jogát. A rádiótérben folytatott kommunikáció rejtjelezett, ami titkosságot biztosít a katasztrófavédelmi munkatársaknak. Az EDR a hagyományos rendszerek legkritikusabb üzemviteli kihívására, a korlátozott kapacitásra is megoldást nyújt. Sok helyen az egyes szervezeteknek egyetlen rendelkezésre álló csatornája volt, például egy nagy tűz során a parancsnoki, csoportparancsnoki és egyéb szükséges kommunikáció ugyanazon csatornán folyt, és a beszélők prioritásai sem voltak irányíthatók. A korlátozott kapacitást a digitális technológia a különböző csatorna-hozzáféréssel oldja meg.
Az elmúlt évek csaknem minden nagyobb eseményéről, komolyabb katasztrófájáról szóló jelentésben megemlítették, hogy szükség van a kommunikáció fejlesztésére. A katasztrófák és balesetek elhárításának sikeressége nagyban függ a kommunikációtól és az alkalmazott kommunikációs eljárásoktól. A katasztrófavédelmi munkatársak működése, valamint az állampolgárok személyes biztonsága is erősen függ a kommunikációtól és a pontos információtovábbítástól. A digitális rádiótávközlés segítségével a közbiztonsági szervezetek ma már a pillanatnyi feladatokra alapozva tudják megtervezni eljárásaikat anélkül, hogy technológiai korlátokba ütköznének.
 
„Pro-Mobil Support Szolgáltatások”
A Pro-M Zrt. különböző szolgáltatásokat fejlesztett ki annak érdekében, hogy az EDR rendszer üzemeltetése mellett, még hatékonyabban hozzájárulhasson a felhasználók eredményes munkavégzéséhez. A vállalat a „Pro-Mobil Support Szolgáltatások” keretében rendszeresen tart készülékhasználati tréningeket, 24 órás ügyfélszolgálatot tart fenn, továbbá diszpécserközpontot működtet annak érdekében, hogy zavartalan körülményeket biztosítson a rádióforgalmazások adattárolásához és az adatbázisokhoz való hozzáféréshez egyaránt.
A szolgáltatás legújabb eleme a napokban útjára indított e-Learning elektronikus távoktatás, amely gyors, könnyen kezelhető és az EDR rendszer minden fontos alkalmazását bemutatja. A tananyagok elektronikus tankönyvekből, rövid bemutató videókból, valamint a tanulást segítő és ellenőrző tesztsorból állnak. Az önálló tanulást, ismétlést elősegítő tudásportál a https://www.edu.pro-m.hu vagy a https://www.e-learning.pro-m.hu linkre kattintva érhető el. Az oktatási portál 2008. május 30.-tól ingyenesen hozzáférhető a készenléti felhasználók számára.
Az on-line oktatás mellett a Pro-M Zrt. hamarosan elindítja Hírlevél szolgáltatását is, amelyből további, EDR hálózattal kapcsolatos újdonságokról és egyéb közérdekű eseményekről, változásokról tájékozódhatnak a felhasználók.
A minőségirányítási rendszer alapelveinek megfelelően a Pro-M minőségirányítási rendszerét is folyamatosan fejleszti annak érdekében, hogy megfeleljen a felhasználók igényeinek, elvárásainak és a szigorú jogszabályoknak. Az ISO 9001:2000-es szabvány szerinti tanúsítással a vállalat bebizonyította, hogy az üzleti tevékenységét úgy folytatja, hogy következetesen jó minőségű árukat szállít, és szolgáltatásokat nyújt. A tanúsítványnak való megfelelés azt jelenti, hogy a Pro-M megvalósította kitűzött üzletpolitikáját: elkötelezett a minőség iránt, vevőközpontú, az erőforrásai megfelelőek, a munkatársai felkészültek és jól alkalmazható a folyamatirányítási rendszere (például: szervízelési és az ide tartozó adminisztratív, támogató folyamatok). Továbbá a minősítés alátámasztja a vállalat eredményes minőség- és terméktervezését, a beérkező rendelések alapos átvizsgálását, a folyamatok és termékek figyelését, a készenléti felhasználók panaszainak hatékony kezelését, illetve a megelőző intézkedéseket folyamatos fejlesztését.
 
Katasztrófavédelmi gyakorlatok
A Pro-M Zrt., a fent említett háttértámogatás mellett, minden technikai segítséget is megad a készenléti szerveknek, hogy az általa kínált technikával, készülékekkel még éles bevetés előtt megismerkedhessenek és kipróbálhassák azokat. Így kaptak lehetőséget a felhasználók például a Pro-Mobil Járműkövető Rendszer, vagy a Mobil terminálok gyakorlati kipróbálására. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a Horvát Országos Védelmi és Mentési Igazgatóság által szervezett „Balaton 2008” Nemzetközi Katasztrófavédelmi gyakorlaton, a katasztrófavédelemi munkatársak, akció közben próbálhatták ki az új szolgáltatásokat és készülékeket, melyeknek az üzemeltetésével, karbantartásával és javításával kapcsolatos tudnivalókat is megismerhették. A katasztrófatervek végrehajtásának begyakorlására, és a technikai előnyök megtapasztalására kiváló lehetőséget kínált a rendezvény. Az eseményen kiállítóként és technikai támogatóként is részt vett a Pro-M Zrt., így a tűzoltók mellett, az EDR hálózat és a Pro-Mobil járműkövető rendszer is bizonyíthatta rátermettségét és alkalmasságát.  
Az egyszerre több helyszínen is zajló események – földi és légi erdőtűz oltás, közúti baleset műszaki- és vegyi-mentése, lakosságvédelmi intézkedések – kommunikációs támogatását a TETRA technológiájú EDR rendszer biztosította, amelynek jóvoltából a gyakorlaton részt vett magyar és horvát tűzoltók, valamint a többi készenléti szerv munkatársai is megtapasztalhatták a rendszer előnyeit. A katasztrófavédelem képviselői mellett a Somogy megyei Rendőr-főkapitányság egységei, az OMSZ (a helyszínre vezényelt, EDR rádióval felszerelt rohamkocsijával) és a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság is részt vettek a rendezvényen. A nagyszabású katasztrófavédelmi gyakorlatra Horvátországból egy hatvanfős tűzoltócsoport érkezett, így a hazai szakembereknek lehetőségük nyílt arra, hogy kipróbálják magukat egy feltételezett, nemzetközi veszélyhelyzeti együttműködés kapcsán is. A gyakorlaton a hivatásos és önkéntes erők mellett, az önkormányzatok vezetői, munkatársai, a környező települések polgári védelmi parancsnokságai, valamint több önkéntes szervezet is képviseltette magát.
A katasztrófavédelem egységei és a helyi tűzoltóságok munkatársai nem sokkal a nemzetközi katasztrófagyakorlatot megelőzően vették használatba a Pro-Mobil Járműkövető Rendszert. A visszajelzések és az eddigi tapasztalatok szerint, az OKF kollégái kiválóan elsajátították a rendszer használatát, így a járműkövetési feladatot már problémamentesen tudták teljesíteni.
A katasztrófa-elhárítási gyakorlat helyszínén a Pro-M Zrt. egy mobil járműkövető munkaállomást épített ki, amely lehetővé tette valamennyi (konkrét akcióban résztvevő) GPS-el rendelkező rádió nyomon követését. A speciális technikai eszközöket felvonultató eseményen a rádióterminál portfólió és a Pro-Mobil Járműkövető Rendszer mellett, a mobil jelismétlő berendezését is bemutatta a rendszer-üzemeltető vállalat. A készülék különböző üzemmódjait, a kifejezetten erre a célra felszerelt gépjárművével demonstrálta a Pro-M. A társaság a professzionális mobil rádió-távközlési szolgáltatások kiegészítő berendezését, a Pro-Mobil TMO repeater-t ® (trönkölt üzemmódú jelismétlő) is bemutatta. A Pro-M szakemberei elmondták, hogy a bemutató célra kifejlesztett eszköz már bizonyította alkalmazhatóságát terepgyakorlataikon és tesztjeiken egyaránt.
A vállalat számára a gyakorlat eredményességét az is jól mutatja, hogy meghívást kapott a 2008. június 17-én, Lulla településén tartott erdőtűz oltási gyakorlatra, illetve az ezzel összefüggésben tervezett őszi konferenciára is, amelynek egyik lehetséges témája a Pro-Mobil járműkövető rendszer lesz.
Hasonló, a közelmúltban tartott rendezvény volt a Szent Flórián napja alkalmából megrendezett Országos Tűzoltónap. A tűzoltónapi rendezvény jó alkalmat biztosított a Pro-M Zrt. munkatársai számára, hogy kötetlen keretek között találkozhassanak a rádióhíradást mindennapi gyakorlatban használó, a tűzoltásban, mentésben részt vevő állománnyal. További előnye volt a találkozónak, hogy az érdeklődők, az EDR-el kapcsolatos kérdéseikre közvetlenül a szolgáltatótól kaptak választ.
Az ilyen gyakorlati tesztek abban segítik a Pro-M munkáját, hogy a felhasználói visszajelzések, igények alapján fejleszthessék tovább szolgáltatásaikat.
 
EDR rendezvények
A Pro-M felismerte, hogy szükség van a veszélyhelyzeti kommunikáció jelentőségének minél szélesebb körű hangsúlyozására az eredményes katasztrófa elhárítás és kármegelőzés érdekében. A társaság ez irányú kezdeményezései kapcsán az Egységes Digitális Rádió-távközlő Rendszer országos roadshow-ját, vagy az évente megrendezett Professzionális Mobiltávközlési Nap című konferenciáját emelhetjük ki.
Az EDR Roadshow a hálózat kiépítése alatt zajlott, amelynek keretében a rendőrök, mentők és katasztrófavédelmi munkatársak budapesti és vidéki képviselői egyaránt megismerkedhettek az EDR rendszer kiépítésének és országos kiterjesztésének folyamatával, valamint a technológia nyújtotta előnyökkel. Az elmúlt évben a program során összesen 1140 résztvevővel sikerült megismertetni a készenléti szervek új, Egységes Digitális Rádiórendszerét. Az előadások mellett, a Pro-M szakemberei a gyakorlatban is bemutatták az új rádiókészülékek használatát, működését és a rendszer tulajdonságait.
A 2007-ben, a Pro-M által hagyományteremtő szándékkal elindított Professzionális Mobiltávközlési Nap konferencia sorozat célja, hogy még szorosabbra fűzze a magyarországi TETRA felhasználók hazai és nemzetközi kapcsolatait, valamint, hogy beszámoljon az aktuális fejlesztésekről, technológiai lehetőségekről. A 2008-as konferencia témája napjaink aktuális kérdése: a veszélyhelyzeti kommunikáció volt. A katasztrófavédelem képviselői megismerhették az EDR-ben rejlő fejlesztési lehetőségeket a hatékony kármegelőzés, kárelhárítás vonatkozásában. Továbbá a résztvevők amellett, hogy megismerhették a nemzetközi TETRA eredményeket, a veszélyhelyzeti kommunikáció stratégiájában rejlő lehetőségekről is átfogó képet kaptak.
 
A Pro-M Zrt. elképzelései szerint, a közeljövőben az állampolgárok számára is érezhetővé válik majd, hogy Magyarország a nemzetközi TETRA közösség tagja, amely rendszer - Spanyolországtól Hong-Kong-ig, Svédországtól Olaszországig - már bizonyította alkalmasságát és megbízhatóságát. Ennek, különösen a határokat átlépő veszély-és katasztrófahelyzeti együttműködésekben van, illetve lesz meghatározó szerepe.
 
Magyarországi EDR felhasználók
A Pro-M Zrt. által megvalósított EDR rádiószolgáltatás jelenlegi felhasználói többek között az Országos Rendőr-főkapitányság, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága, a Tűzoltóság szervezetei, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság, az Országos Mentőszolgálat, az OMSZ Légimentő Kht., a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, a Honvédség és a Nemzetbiztonsági Szolgálatok.
(X)

Vissza

Ezt a hírt eddig 4856 látogató olvasta.


Kapcsolódó információk: