Híreink

Soha nem látott tűzoltó eskü a Hősök terén

2007. július 02.

766 tűzoltó emelte ünnepélyes eskütételre a kezét és tette le tiszthelyettesi esküjét június 30-án Budapesten, a Hősök terén. Ilyen méretű létszámfejlesztésre a hazai tűzoltóság történetében 1976 óta nem volt példa. Az eskü helyszíne és keretei pedig példa nélküliek.


Zászlók és muzeális eszközök
 
A budapesti Hősök terén impozáns látványt nyújtott a tizennégy században felsorakozott alakzat. Ezt a látványt és a résztvevők élményét a díszletként szolgáló tér, a jelenlévő állami vezetők, parancsnokok és hozzátartozók fokozták.
A már állományban lévő tűzoltó zászlóvivők bevonultak a térre. Az eskütevőkkel szemben felsorakozó csapatzászlók foglalták keretbe a teret.
 
De mindezek előtt a Központi Tűzoltózenekar és a Duna Táncműhely kíséretében bevonultak a térre a muzeális és a mai technikai eszközök. A menetet egy 1904-ből származó, ló vonatású, előkocsis mozdonyfecskendő vezette. A 220 liter/perc teljesítményű mozdonyfecskendő után a győri tűzoltóság által 1908-ban vásárolt, 8000 koronába került gőzfecskendő követte. A ceremóniamester szerepét betöltő Dobson Tibor ezredes tájékoztatása szerint a gőzfecskendőt több éves munkával három éve sikerült működőképes állapotba hozni. A harmadikként lólépésben beguruló Austro-Daimler Magirus gépezetes tolólétrát 1914-ben szerezte be a főváros tűzoltósága.  A gőzfecskendőt követő Rába 500-as gépjárműfecskendő egy igazi kuriózum. A szegedi illetőségű, részben fa karosszériájú jármű ötszáz literes víztartályából a vizet 8 bar nyomáson 800 liter/perc teljesítménnyel képes a tűzre jutatni. Az utolsó régi szer egy Mávag gépjárműfecskendő volt, amelyet a II. világháború után a megsemmisült fecskendők pótlására kezdték gyártani. Végül napjaink tűz elleni védekezésének két kulcsszereplője egy 4000, illetve egy 2000 literes tartályú Mercedes - Rosenbauer gépjárműfecskendő vonult be a térre, hogy a másik oldalról, a Műcsarnok irányából foglalja keretbe az eskütétel helyszínét.
 
A Himnusz elhangzása után az újoncok ünnepélyes eskütétele következett. (Az eskü szövege PDF)
 
Köszöntő beszédek
 
Ezt követően dr. Lamperth Mónika miniszter ünnepi beszédében kiemelte, hogy a tűzoltók feladata elsősorban mások biztonságának szavatolása, a folyamatos önképzés. A vezetők feladata pedig, hogy biztosítsák a tűzoltók felelősségteljes munkájához a mind jobb munkakörülményeket, felszereléseket, védőeszközöket.
A miniszter kijelentette, hogy a nagyarányú létszámfejlesztést az Európai Unió előírásaihoz való alkalmazkodás, valamint az utánpótlás biztosítása tette szükségessé.
Külön kitért a változó nyugdíjszabályok miatt idő előtt a nyugállományba vonulni szándékozókról, amelyre elsősorban a kordonon kívül állók figyeltek különösen. Az érintettek számára hangsúlyozta:
 
A tárca a kormányon belül azt az álláspontot képviselte, hogy a rendőrökhöz és a határőrökhöz hasonlóan a 2007. év végén érvényes, változatlan nyugdíjazási feltételekkel mehessenek nyugdíjba a legalább 20 éve szolgáló tűzoltók és a katasztrófavédelmisek is. Így akik idő előtt, csak az aggodalom miatt kérték volna nyugdíjazásukat, de egyébként csak évek múlva vonulnának nyugállományba, nyugodtan maradhatnak és szolgálhatnak tovább.
 
A miniszter bejelentette, hogy az uniós munkaidő szabályok betartása érdekében további újoncokra lesz szükség, ez mintegy ezer tűzoltó kiképzését jelenti. Ennek költségvetési fedezetével kapcsolatban már kissé óvatosabban fogalmazott, amikor közölte, hogy a fedezetet szükséges a jövő évi költségvetésben biztosítani.

Végül Dr Lampert Mónika mint önkormányzati és területfejlesztési miniszter elköszönt a tűzoltóktól. Július elsejétől a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot vezeti.

Benedek Mihály, Ózd polgármestere köszöntője után dr. Tatár Attila tűzoltó altábornagy, országos katasztrófavédelmi főigazgató köszöntötte a frissen avatott kollégákat.
A főigazgató úr az elköszönő minisztert emlékül egy Szent Flórián szoborral és egy lószőrrel díszített tűzoltó-parancsnoki sisakkal lepte meg.  

Az ünnepséget a Központi Tűzoltózenekar és a Duna Táncműhely közös műsora zárta.
 
Nagyobb létszámfejlesztés a tűzoltóságokon

· 1976-ban az addigi 24/24 órás szolgálati rendről állt át a hivatásos tűzoltóság a jelenlegi 24 óra szolgálat 48 óra szabadidő rendszerű szolgálati rendre. Ez mintegy 2000 új tűzoltó felvételét jelentette. Az akkori szolgálati időhöz képest mára számos kedvezménnyel jelentősen csökkent a heti szolgálati idő. Ez a tervek szerint 2008-ban további heti két órával csökken. Amennyiben az intézkedést maradéktalanul végrehajtják néhány régi Uniós országot is megelőzve vezetik be hazánkban ezt a rendszert.

· 1996-ban egyszerre 33 új Köztestületi Önkéntes tűzoltóság kezdte meg működését, amely bár nem ilyen látványos külsőségek között, de ugyancsak jelentős, mintegy 400 fős létszámfejlesztést eredményezett. Ezen túl - a jelenlegitől eltérően - a különösen a mentő tűzvédelmi szempontból rosszul ellátott lakosság védelmében jelentős javulást eredményezett.

· 2007 július 1-től 500 fővel nőtt a hivatásos tűzoltóságok létszáma, amely kifejezetten a munkaidő csökkentés miatt kiesett óraszámok pótlására hivatott.

Vissza

Ezt a hírt eddig 5930 látogató olvasta.


 

Kapcsolódó képek: