Híreink

„SAFE HOTELS 2007 BUDAPEST”

2007. december 11.

Egy konferencia az „Idegenforgalom és a Tűzbiztonság” jegyében!Az alcímben szereplő két fogalommal jellemezhető az a szakmai konferencia, amely a szállodaipar felelős vezetőit szólította meg. A konferencia életre hívása és lebonyolítása a Hyppolit Rendezvényszervező Kft., és annak ügyvezetője - egy fiatal idegenforgalmi szakember- Mélykúti Zsolt nevéhez fűződik.


A budapesti és a főváros vonzáskörzetében működő szállodák, valamint tűzvédelmi szolgáltatók és tűzvédelmi szakemberek részére meghirdetett szakmai fórum több volt, mint egy a tűzbiztonságról szóló értekezés sorozat. Olyan előadók fejtették ki véleményüket a biztonsághoz fűződő kérdésekről akik, mind szakmai ismeretanyaguk, mind előadói talentumuk révén székhez szegezték a hallgatóságot.

A tematikájukban szisztematikusan egymásra épülő előadások nem tűzvédelmi szakembereket kívántak képezni. A szállodaipar felelős vezetőit szólították meg azzal a célzattal, hogy rávilágítsanak minden olyan gyenge védelmi és biztonsági láncszemre, amely az események szerencsétlen egybeesése illetve egymás utáni bekövetkezése esetén kritikus helyzetet, legrosszabb esetben tragédiát idézhetnek elő. Szinte kivétel nélkül valamennyi előadó külön kitért az események hátterében mindig megbúvó emberi tényezőkre, a szállodai személyzet szerepére és felelősségére. A hallgatóságot rádöbbentették ezek a figyelem felhívások arra, milyen sérülékeny lehet egy tökéletesen megtervezett technikai védelmi rendszer is, ha a figyelmetlenség, a feledékenység, a hanyagság vagy a tájékozatlanság jelen van a karbantartó, kiszolgáló vagy a szállodát üzemeltető személyzet körében.

A konferencia fővédnökének Dr, Tatár Attila tűzoltó altábornagynak az ÖTM OKF főigazgatójának nevében Dr. Hoffmann Imre tűzoltó dandártábornok, főigazgatóhelyettes nyitotta meg a konferenciát. Köszöntőjében kiemelte mennyire fontos az Uniós csatlakozást követően a biztonság fokozása a gazdaság, azon belül a turizmus terén. Dr Niklai Ákos a konferencia védnöke, a Magyar Turizmus Zrt. elnöke, a Magyar Szálloda Szövetség alelnöke – ezzel mintegy a téma jelentőségét is hangsúlyozva- közel háromnegyed órás kitekintést nyújtott az idegenforgalom, a kereskedelmi szálláshelyek és a biztonság kapcsolatáról. Szólt a múlt tanulságairól, a jelen történéseiről és a jövő elképzeléseiről és feladatairól.

A konferencia program első előadójaként Csuba Bandegúz tűzoltó alezredes foglalta össze, hogy miért téves az a felfogás, miszerint miután megépítettek egy szállodát, kialakítva a passzív tűzvédelem különböző megoldásait, ezt követően már az üzemeltetőnek semmi dolga, semmi ráhatása a kedvező vagy kedvezőtlen események alakulására. A tervezési és kivitelezési sajátosságok tűzbiztonságra gyakorolt hatásán keresztül mutatott rá a miértekre és hívta fel a figyelmet mindazokra a veszélyforrásokra, amelyek kiváltói lehetnek magának a tűznek, vagy okozói a biztonságos mentés akadályozásának.

A passzív tűzvédelem elemzését egy sokkoló videofelvételekkel gazdagított előadás követte Dr. Habil. Cziva Oszkár tűzoltó ezredes, a Fővárosi Tűzoltó Parancsnokság Tűzoltási, Mentési és Katasztrófa elhárítási főosztályának vezetője tolmácsolásában. Az értekezés – amely találóan a „MENEKÍTÉS vagy OLTÁS?” címet kapta döbbenetes, a valóságban megtörtént események, és kísérletek videofelvételeinek segítségével ébresztette rá a hallgatóságot arra, hogy esetenként milyen rövid idő áll rendelkezésre az elsődleges beavatkozásra, és milyen alattomos ellenfél lehet a füst és a láng. Statisztikai és tapasztalati adatok bemutatásával alátámasztva érzékelhették a jelanlévők, hol is húzódhat a határ az elsődleges beavatkozás, az oltás illetve a menekítés, menekülés között. Rendkívül rövid időintervallumok állnak a jelenlévő szállodai személyzet rendelkezésére éles helyzetben.

A következő előadó a szállodákat az egészségügyi biztonság tükrében vette górcső alá. Dr Göndöcs Zsigmond az Országos Mentő Szolgálat Főigazgatója, a Magyar Vöröskereszt alelnöke a hallgatóság előtt kifejtett elemzésével mélyen elgondolkodtatta a jelenlévőket. Valamennyi lehetséges elemét végigkövette annak a rendszernek, melynek hálójában balesetet, sérülést szenvedhetnek a vendégek és alkalmazottak egyaránt. Megdöbbentő volt hallani, hogy akkor, amikor 100 milliókat és milliárdokat költenek beruházók, tulajdonosok, üzemeltetők külsőségekre, burkolatokra, kényelemre, szolgáltatásokra, nem gondoskodunk arról, hogy néhány automata defibrillátor telepítésével esetleg életeket menthessünk a mai rohanó világban. A hirtelen rosszullét, vérzés, ájulás, infarktus azonnali ellátásában elsődlegesen a szállodai személyzet állna rendelkezésre. Természetesen megfelelő eszközök, megfelelő ismeretanyag, képzés és gyakorlat birtokában!

Szállodák és tömegtartózkodási helyek korszerű tűzvédelmi lehetőségét mutatta be Nádor András villamosmérnök, a Ventor Kft. ügyvezetője mint soros előadó. Finnországi pályafutását követően kezdte meg itthon a főként tengerjáró luxus hajók védelmére kifejlesztett HI-FOG vízködös oltórendszer terjesztését. Előadásában kitért a rendszer alkalmazási lehetőségeire, utólagos beépíthetőségére és a másodlagos károk enyhítése terén nyújtott előnyeire egyaránt.

A következő előadó képzeletbeli pulpitusra lépésekor a hallgatóságot akkor sem nyomta volna el az álom, ha altatót kapnak szünetben kávé helyett. Magával ragadó, lendületes, az emberi viselkedésformákba betekintést nyújtó értekezést kaptak ajándékba a hallgatók Végh József nyugállományú rendőr alezredes, klinikai szakpszichológus tolmácsolásában. A kríziskommunikáció szakértőjeként ismert lélektani tréner rendkívüli közvetlenséggel vitte képzeletbeli utazásra hallgatóságát az emberi lélek és viselkedési mechanizmusok világába. Lépésről lépésre feltárultak az okok, hogy mit, miért és hogyan teszünk pánik és rendkívüli helyzetek esetén. Az elhangzottak egyértelművé tették mennyire kevés a szimpla tűzvédelmi képzés és oktatás és mennyire fontos és elengedhetetlen a gyakorlás, a készségszintre fejlesztés. Sok vezető tévhite, hogy mindent megtett akkor, amikor végrehajtatott egy tűzvédelmi oktatást, pedig a gyakorlati értéke nagyjából azzal egyenértékű mintha nem is tartottak volna. A krízishelyzeti viselkedésformák kódolva vannak az emberben, ezeket feltörni és átlépni pánik esetén csak begyakoroltatással és tudatos felkészüléssel lehet.

A konferencián felsorakoztatott előadók és előadások egymásra épülését mi sem érzékeltette jobban, mint a soron következő téma és annak előadója. A pánik során bekövetkező emberi viselkedés lélektani elemzését követően a szállodák kiürítésének gyakorlati megvalósításáról fejtette ki gondolatait Heizler György tűzoltó ezredes a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója. A „pszichológust” követően nem volt könnyű dolga a „tűzoltónak”, előadásával mégis olyan hatást ért el mintha egy több felvonásos darabot nézett volna a közönség. Gyakorlati tapasztalatokat összegezve láthatták a résztvevők mi mindennel kell számolni egy szállodaépület kiürítése közben. A közvetlen előadói stílussal jellemezhető előadás gyakorlati szempontú lezárása volt a menekítési problémákat érintő korábbi értekezéseknek.

A pánikkezelés és kiürítés elemzését követően az aktív tűzvédelem került terítékre. Ilyenkor jelző, riasztó és oltórendszerek száraz bemutatását várja az idő múlásával egyre meggyötörtebb és fásultabb hallgatóság. „Csalódniuk” kellett! Csepregi Csaba tűzoltó alezredes, a Fővárosi Tűzoltó Parancsnokság régióvezetőjének személyében ismét egy lendületes előadó értekezését hallgathatták végig. Az „Aktív tűzvédelem: Tényleges védelem vagy önámítás?” címet viselő előadás mérnöki pontosságú logikával, figyelemkeltő előadásmódban mutatta be az aktív tűzvédelmi rendszerek sajátosságait. A kronológiai sorrendben bemutatott rendszereknél kitért az előadó azok előnyeire, hátrányaira illetve a kvázi laikus felhasználók számára is érhető módon hívta fel a figyelmet a kritikus üzemeltetői kapcsolódási pontokra.

Végezetül Mészáros Imre a Promatt Kft. ügyvezető igazgatója tartott előadást „Biztonságos tűzjelzés, biztonságos szálloda” címmel. A tűzjelző rendszerek hazai fejlesztésében hosszú éveket eltöltött szakember bemutatta mindazon jelzőrendszereket és fejlesztéseket, amelyek hatékonyan szolgálják a szállodák és tömegtartózkodási helyek biztonságát.

A konferencianap előadásait végighallgatva a hallgatóságnak az volt az érzése, túl gyorsan elrepült az idő, pedig már a délutáni órákban került sor a záróbeszédre. Az előadások közti szünet beszélgetéseiből, véleménynyilvánításaiból körvonalazódott az az egységesnek mondható megállapítás, hogy akár két napos rendezvény keretében is szívesen hallgatták volna a felsorakoztatott előadókat. A konferencia szervezőjének feltett szándéka, hogy 2008-ban a Nyugat-Magyarországi illetve Kelet-Magyarországi szállodák és kereskedelmi vendéglátó helyek számára is szervez egy-egy regionális rendezvényt. Annál is inkább, mivel Mélykúti Zsolt elmondása szerint „SAFE HOTELS 2007 Budapest” konferencia nevében szereplő főváros nem a helyszínnek, hanem a fővárosi szállodák, mint potenciális résztvevők körének szólt.

Vissza

Ezt a hírt eddig 3627 látogató olvasta.


 

Kapcsolódó képek: