Mitől nő vagy csökken a házak hőmérséklete?2023. május 25. 09:35 A Baumit Viva parkban, Európa legnagyobb építőanyagokat összehasonlító kutatóparkjában az épületek hőszigeteléssel kapcsolatos viselkedését vizsgálták. Bár a vizsgálatok a hőszigetelésre és a klímakomfortra helyezték a hangsúlyt, tűzvédelmi szempontból is figyelemre méltóak a megállapításaik.
Kísérleti park
Képzeljünk el 13 darab teljesen egyforma, azonos tájolású 12 négyzetméter alapterületű házat, azonos kialakítással és berendezéssel, mindegyikben 30 érzékelővel. Ez a kutatók álma, ahol évente több millió adatból dolgozhatnak. Így aztán több évszakon át vizsgálták a különböző épületeket, mérve a belső hőmérsékletet, hőingadozást és a komfortérzetet. Óriási eltéréseket tapasztaltak.

Nyári póló
A Baumit kutatói legalább 5°C-kal alacsonyabb belső hőmérsékletet mértek a szigetelt házakban, mint a szigeteletlen társaikban egy kivételesen meleg nyári napon, amikor a kinti hőmérséklet a 36 fokot is meghaladta.
- A szigetelt, téglából vagy betonból készült házak hőmérői ugyanis átlagosan 26°C-ot mutattak, míg
- a fa gerendaházak és a könnyűszerkezetes épületek 28°C és 29°C közötti belső hőmérsékletet mutattak.
- A szigeteletlen téglaházak belső hőmérséklete azonban elérte, sőt meg is haladta a 30°C-ot.
Téli nagykabát
A kísérletet télen is elvégezték a Baumit kísérleti parkjában. Azt szimulálták, milyen hatással jár a fűtés 48 órás kimaradása az egyes épületekben. A külső hőmérséklet 0 és 12 fok között változott az időszak alatt.
- A legjobban szintén a szigetelt, 25 centiméter vastag tégla, vagy betonból készült házak tartották a szobahőmérsékletet, ezek 15-17 fokra hűltek.
- A könnyűszerkezetes és fa gerendaházakban 11-13 Celsius fokot mértek két nap után, míg
- a szigeteletlen téglaház szobájában mindössze 4 fok volt.
A szigetelés mellett a falak tárolótömege is döntő hatással bír, ugyanis a nagytömegű falak könnyebben eltárolják a nap melegét, amit a hidegebb esti és éjszakai órákban kibocsátanak. Ez is hozzájárul a stabilabb beltéri hőmérséklethez.
Kutatói megállapítások
A kutatók több tanulságot is leszűrtek a tapasztaltakból.
- Az első lépés a megfelelő falanyag kiválasztása, amelynek nagyobb tömege van, és jobban elnyeli a nappali hőt.
- A második lépés a megfelelő szigetelés, amely csökkenti a hőveszteséget, és lehetővé teszi, hogy a hőt a helyiségben tartsuk.
- Az ablakok elhelyezése szintén fontos szerepet játszik a helyiség belső hőmérsékletének fenntartásában.
- Érdemes átgondolni a helyiség berendezését is, ezzel szintén egyenletesebben tudjuk tartani a hőmérsékletet az épületekben – télen, nyáron.
Az arra alkalmas falazat hőtároló tömegként viselkedik. A kiváló minőségű, légáteresztő hőszigeteléssel és masszív falakkal rendelkező házak a leghatékonyabbak az energiamegtakarítás terén, melyek optimálisan egyenlítik ki a rövid távú hőmérsékleti ingadozásokat.
- Tégla és vakolat a legjobb klíma szabályozó.
- Beton és vakolat jó hangszigetelést nyújt és védelmet ad az elektroszmog ellen.
- Tömör fa a lakótér jó hangszigetelése és klíma szabályozása céljából.
Tűzoltási következmények – a helyiség szintjén
Joggal kérdezhetjük: Mi köze mindennek a tűzoltáshoz? Talán több is, mint első látásra gondolnánk. Elsőként a külső határoló szerkezetek hőszigetelő képességének nagy változása következtében a modern épületben
- keletkezett tűz égéshője a jobb hőszigetelés következtében gyorsabban emelkedik, előbb bekövetkezik a flashover jelenség;
- a légmentesen záródó épületszerkezetek megkönnyítik a tökéletlen égésű tűzlefolyást, azaz elegendő éghető anyag áll rendelkezésre, de nem elég az oxigén, ami késlelteti a tűzjelzést és ezzel a tűzoltást;
- a légáramlást lehetővé tévő légtechnikai nyílások elősegítik az el nem égett, éghető gázok szétterjedését az épületben, ezzel megteremtve egy meghosszabbított bacdraft feltételeit;
- a többrétegű üvegszerkezetek jobban ellenállnak a tűznek, így a tüzet tovább tartják az épületen belül, s ezzel a forró égésgázok elvezetését és a friss levegő beáramlását is akadályozzák. A következmény: hőtorlódás, tökéletlen égésű tűzlefolyás és késleltetett tűzjelzés.
- amit tovább árnyal az a tény, hogy az épületekben lévő bútorzatban magas a szintetikusan előállított műanyagtermékek aránya, amelyek ezeket a jelenségeket felerősítik.
Részletesebben:
Heizler György Energiahatékonyság – Mit hoz a tűzoltásban?
Hőszigetelt ablakok – Jó a tűzoltónak?
Modern ablakok – hogyan nyithatók a beavatkozás során?
Védelem 2020/3. szám 15–26. oldal; a lapszám ide kattintva tölthető le.
Vissza
Ezt a hírt eddig 1112 látogató olvasta. |