A tűzoltóképzés története 1947-től az ezredfordulóig
2010. augusztus 24.
2008-ban jelent meg „Az intézményi tűzoltóképzés hat évtizede” című kötet. Ebben a részben az állami tűzoltóság létrehozása utáni időszaktól az ezredfordulóig terjedő időszak rövid történetét adjuk közre. A szerzők Minárovics János, Biczó István és Gáti István munkájának közreadásával a közelmúlt hazai történelmének egy szeletét mutatjuk be.
Részletek
Kiforrási (boilover) tesztekkel kapcsolatos tapasztalatok és kutatási eredmények Japánban
2010. augusztus 23.
Olaj- és vegyipari tűzoltóságok 5. nemzetközi konferenciája 12.részA japán gazdaságot és a felhasznált teljes olajmennyiséget figyelembe véve nem tapasztaltunk sok olajtartálytüzet és kiforrást. A második világháborút követő mintegy 60 évben körülbelül 200 olajtartálytűz és mintegy 30 nagy tárolótartálytűz, valamint 2 boilover fordult elő. Úgy hisszük, hogy ez nem olyan jelentős szám. Ugyanakkor sok olajtartálytűz-kutatást folytattunk, beleértve nagy olajtartály égésvizsgálatát, legfeljebb 18 méteres tartályokkal és boilover tesztet legfeljebb 5 méteres tartályokkal.
Részletek
A tűzoltóképzés története a kezdetektől 1947-ig
2010. augusztus 23.
2008-ban jelent meg „Az intézményi tűzoltóképzés hat évtizede” című kötet. Elsőként a kezdetekről 1870 – 1947-ig tartó időszak rövid történetét adjuk közre. A szerzők Minárovics János, Biczó István és Gáti István munkájának közreadása a hazai történelem egy szeletét mutatja be a II. világháború utáni időszakig.
Részletek
Európai normatíva - Habrendszerek; A Lastfire tanulmány
2010. augusztus 19.
Olaj- és vegyipari tűzoltóságok 5. nemzetközi konferenciája 11.részA boilover tesztek és egyéb kísérletek legfrissebb eredményei valóban igazolták, hogy anélkül, hogy valamilyen hajtóerőt alkalmaznánk, sokkal távolabbra juttathatjuk a habot, mint azt a legtöbb szabvány szerint gondolhatnánk. Ez nagyon hasznos a szakma számára.
Részletek
Tartálytűz-oltási stratégia a Neste Oil-nál
2010. augusztus 18.
Olaj- és vegyipari tűzoltóságok 5. nemzetközi konferenciája 10.részA nevem Jaakko Valtonen és létesítményi tűzoltósági biztonsági szakértőként dolgozom a finnországi Neste Oilnál. A Neste Oilnak két finomítója van Finnországban a Balti-tengernél, és mi vagyunk a legnagyobb munkáltatók a Kilpilahti iparvidéken. A Neste Oil-on kívül más vegyipari vállalatok is találhatók ugyanebben a körzetben. A Parvooi Finomító 4 gyártósorból áll, és a teljes termelési kapacitása hozzávetőlegesen 200 000 hordó naponta. A fő alapanyag a kőolaj és az Északi-tengeri nyersolajat is használjuk. A Neste Oil Létesítményi Ipari Tűzoltósága Egyesített Tűzoltósági Egyezményt kötött a Kilpilahti ipari térség nyolc vállalatával.
Részletek
Nagyágyús tartálytűz-oltás logisztikai problémái
2010. augusztus 18.
Olaj- és vegyipari tűzoltóságok 5. nemzetközi konferenciája 9.részNégy évvel ezelőtt itt Százhalombattán láttunk egy nagyon érdekes bemutatót, ahol egy 20ezres tartályt gyújtottak meg és nemcsak, hogy meggyújtották, hanem el is oltották, mégpedig egy 20ezer literes, nagyteljesítményű habágyúval. Bizonyára sokakban felmerült a kérdés, hogy vajon otthon tudná-e alkalmazni az ilyen nagyágyús rendszert. Most ennek a kérdéskörét szeretném körbejárni, hogy ezt hogyan lehetne mindenki számára elérhetővé tenni.
Részletek
Vihar - működésképtelenné vált a Pest megyei ügyelet
2010. augusztus 16.
2010. augusztus 6-án a viharban villámcsapás érte a Pest megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság épületén elhelyezett rádióantennát. Ennek következtében gyakorlatilag működésképtelenné vált az ügyelet, csak kézi rádióval volt összeköttetés a tűzoltóságokkal, a 105-ös jelzést nem tudták fogadni, a MoLaRi rendszer nem működött, és az internetes kapcsolat is megszakadt. Milyen következtetésre juthatunk a kritikus infrastruktúra védelemmel kapcsolatban?
Részletek
A mobil tartály tűzoltás technikai eszközrendszere
2010. augusztus 13.
Olaj- és vegyipari tűzoltóságok 5. nemzetközi konferenciája 5.részAz előadás a mobil tartály tűzoltás technikai eszközrendszerét mutatja be. A konferencia keretében már képet kaptunk egyes országok, vállalatok rendszereiről. A következő néhány percben általánosságban, technikai részletek nélkül tekintem át e területet és a kapcsolódó kérdéseket.
Részletek
Japánban történt nagy tartálytüzek, illetve a tartályparkokban használt közös tűzoltási rendszer
2010. augusztus 13.
Olaj- és vegyipari tűzoltóságok 5. nemzetközi konferenciája 4.részA következőkben földrengés utáni tartálytüzekről, a japán törvények ezt követő változásáról, és egy közös tűzoltó rendszer felállításáról lesz szó, ezen belül pedig egy kutatásról, amely kb. 5 évvel ezelőtt megtörtént tűzesettel kapcsolatban kezdődött el, és alapul szolgált az említett közös tűzoltási rendszert kialakításához Japánban. Az említett a nagy tartálytűz Tomakomai-ban történt.
Részletek
|